min min min
miesiac dzien
min

Bielik

Największy ptak drapieżnik, prawdopodobny pierwowzór polskiego godła państwowego

13 kwietnia 2011
pokaz wpołrzędne mapy

Bielik (Haliaetus albicilla)

Wizytówka: Największy polski drapieżnik, uważany za pierwowzór godła państwowego. Po latach prześladowań w XX wieku objęty ścisłą ochroną, dzięki której jego populacja w Polsce znacznie wzrosła liczebnie i obecnie można uznać go za gatunek wyprowadzony z zagrożenia wyginięciem.

Status w regionie: Dolina Baryczy jest idealnym środowiskiem dla bielika. Wymaga on bowiem większych kompleksów leśnych ze starymi drzewami, na których buduje swoje wielkie gniazdo (najchętniej wybiera sosny), oraz sąsiedztwa zbiorników wodnych, gdzie najczęściej poluje. Lęgowa populacja bielika w dolinie liczy około 10 par. W okresach pozalęgowych, zwłaszcza jesienią, na spuszczonych stawach można spotkać koncentracje dorosłych i młodych bielików, liczące nawet po kilkadziesiąt osobników. Rekordowe stado, zanotowane na stawach Jamnik, liczyło 116 ptaków.

Gdzie obserwować: kompleksy Stawno, Radziądz, Ruda Sułowska, Jamnik, Potasznia, Staw Rudy.

Kiedy wypatrywać: bielik i występują w Dolinie Baryczy przez cały rok, ale najłatwiej je zobaczyć podczas koncentracji żerowiskowych, tworzących się w okresie odłowów karpii (październik - listopad).

tekst: Bartosz Smyk


 

 
ico