min min min
miesiac dzien
min

Czernica

Jedna z liczniejszych kaczek nurkujących; głowę jej samca zdobi charakterystyczny czub

16 sierpnia 2011

Czernica (Aythya fuligula)

Wizytówka: Druga co do liczebności (po głowience) grążyca, czyli kaczka nurkująca. Większość naszego kraju zasiedliła dopiero w XX wieku. Szczególnie chętnie i licznie gniazduje przy koloniach mew. Regularnie krzyżuje się z blisko spokrewnionymi gatunkami, w tym z rzadką podgorzałką. Gatunek łowny.

Status w regionie: Czernice występują na stawach różnej wielkości, najchętniej gniazda zakładając na ziemnych pryzmach (sztucznych wyspach). Gatunek ten zasiedlił Dolinę Baryczy w latach 20-tych XX wieku, choć na przelotach był licznie obserwowany już w poprzednim stuleciu. Obecnie gniazduje tu między 500 a 1000 par, zaś podczas migracji gromadzi się ponad 2000 ptaków.

Gdzie obserwować: Najliczniejsze populacje zamieszkują kompleksy Stawno, Ruda Sułowska, Trzcieliny, Krośnice i Żeleźniki, choć lęgowe czernice występują we wszystkich głównych kompleksach. Największe koncentracje par lęgowych możemy obserwować na stawie Rudym koło Rudy Żmigrodzkiej oraz na stawach Gadzinowych koło Nowego Zamku.

Kiedy wypatrywać: Czernice występują w Dolinie Baryczy przez cały rok, choć ich liczebność zimą uzależniona jest od stopnia zlodzenia wód. Najlepszym okresem do obserwacji czernic jest przelot wiosenny, a zwłaszcza jego szczyt w kwietniu.

tekst: Bartosz Smyk