min min min
miesiac dzien
min

Czermień błotna

Roślina o charakterystycznych czerwonych owocach, której liście często tworzą zwarte łany na obszarach bagiennych

27 stycznia 2012

Czermień błotna (Calla palustris)

Wizytówka: Bylina z rodziny obrazkowatych, o płożącym się kłączu, z którego wyrastają sercowate duże liście. Kwiaty zapylane są przez ślimaki. U nasady kwiatostanu znajduje się bardzo charakterystyczny przekształcony liść (tzw. podkwiatostanowy) o białym zabarwieniu, który na pierwszy rzut oka kojarz się z dużym płatkiem korony kwiatowej. Bardzo charakterystyczne dla tego gatunku są również owoce - zebrane w kolbę czerwone jagody. W wielu krajach części rośliny (zwykle kłącze lub owoce) używane były w celach spożywczych.

Status w regionie: Czermień jest rośliną dość pospolitą na polskim niżu. Występuje w całej Dolinie Baryczy, ale nie jest tu bardzo częsta. Związana jest z torfowiskami przejściowymi, dlatego spotkać ją możemy w miejscach najbardziej zbliżonych do takich siedlisk - w zabagnionych dolinach mniejszych rzek oraz na wypłyceniach na brzegach stawów.

Gdzie obserwować: Najwięcej czermieni znajdziemy w rezerwacie "Olszyny Niezgodzkie", oraz w jego najbliższych okolicach, nad rzekami Ługą i Młynówką. Szukać jej można również w innych częściach Doliny Baryczy o podobnych siedliskach - na przykład na brzegach stawów w kompleksie Stawno czy w lasach i na stawach kompleksu Krośnice (zwanych też Czarnymi Stawami). W dogodnych miejscach często tworzy zwarte jednogatunkowe fitocenozy, łatwe do rozpoznania ze względu na duże charakterystyczne liście.

Kiedy wypatrywać: Czermień błotna kwitnie od maja do lipca. Po przekwitnieniu przez całe lato można obserwować również czerwone owocostany.

tekst: Bartosz Smyk