min min min
miesiac dzien
min

Szlak kajakowy Baryczy

Powolnym nurtem Baryczy biegnie szlak kajakowy, mało wymagający, lecz piękny krajobrazowo

23 marca 2011
pokaz wpołrzędne mapy

Z biegiem wolnego nurtu

Szlak kajakowy na Baryczy


Przebieg:

(oznakowany) Odolanów – przystań przy dworcu PKP – Łąki Odolanowskie -  Jaz Uciechów – Wóbliniec – Jaz Wróbliniec – Jaz Potasznia – Jaz Gądkowice – Lelików – Jaz Bolko – Nowe Grodzisko – Jaz Sławoszowice – Milicz – Jaz Sułów – Ośrodek Wypoczynkowy Sułów – Łąki – Jaz Niezgoda – Ruda Żmigrodzka – Jaz Osiek (Biedaczka) -  Żmigród.

Barycz to niezwykle urodziwa rzeka. Jej dolina to jeden z najcenniejszych ekosystemów nie tylko Polski, ale Europy i Świata. Warto poznać Dolinę Baryczy z perspektywy kajaka, zapewni to nam niesamowite doznania i bliski kontakt z przyrodą. Barycz to rzeka niezbyt wymagająca, dlatego świetnie nadaje się także dla początkujących kajakarzy. Jeden z najmniejszych średnich spadków w Polsce (0,035%), liczne jazy piętrzące wodę, powodują, że rzeka płynie bardzo leniwie.  Największe problemy z jakimi możemy spotkać się w trakcie płynięcia to zwalone  drzewa, zatory i niski stan wód – zwłaszcza latem. O ile na większości odcinków można sobie poradzić z płyciznami, to często latem płyniecie kajakiem poniżej jazu w Sułowie jest niemożliwe.  Średni przepływ wody w Baryczy wynosi  27,5 m sześć./sek. i charakteryzuje się dużą zmiennością w zakresie 2,9 – 295 m sześć./sek.   Najwyższy poziom wód jest na wiosnę oraz na jesień kiedy rybacy spuszczają wodę ze stawów (wrzesień-październik). Szlak kajakowy został wytyczony przez Fundację Doliny Baryczy w 2007r. i liczy 60 km. Zaczyna się w Odolanowie, a kończy w Żmigrodzie. Planowane jest jego przedłużenie oraz oznakowanie szlaków na innych rzekach. Na odcinku z Odolanowa znajduje się 9 jazów (Uciechów, Wróbliniec, Potasznia, Gądkowice, Bolko, Sławoszowice, Sułów, Niezgoda, Osiek z czego 4 (Bolko, Sławoszowice,, Sułów i Niezgoda) nigdy nie są do przepłynięcia i wymagają przenioski kajaków. Przez pozostałe można przepłynąć, gdy śluzy są podniesione. Przystanie znajdują się w Odolanowie, Potaszni, Jazie Bolko, Jazie Sławoszowice, w Miliczu (park przy pałacu Maltzanów), Ostoi Koników Polskich, przy Grodzisku Kaszowo, Sułowie przy jazie (w budowie) i w Żmigrodzie. Na trasie znajdują się znaki informujące o niebezpiecznych palach, jazach i możliwości ich przepłynięcia bądź nie, miejscach wysiadki i wodowania kajaków, elektrowniach wodnych, dopływach oraz kilometrze rzeki. Wykaz znaków i legenda dostępna tutaj ( w formacie PDF). W razie problemów z pobraniem zapraszamy na strone PTTK - instrukcja znakowania szlaków.

Wypożyczalnie kajaków:
Póki co w okolicach znajdują się dwie wypożyczalnie kajaków. Koszt wypożyczenia to ok. 25-30 zł za kajak oraz 1,50 za km dowozu. Obie wypożyczalnie dowożą kajaki na miejsce w którym rozpoczynamy spływ i odbierają z miejsca jego zakończenia.
•    Hanna Jankowska – Piotrkosice 60, Tel. 697 – 437 – 397, 071 – 38 – 45 – 894, email: kajaki-barycz@wp.pl, www.kajaki-barycz.pl
•    Mirosław Krzyżoszczak – 606 – 586 – 733, 608 – 120 – 774, email: krzyzoszczak@op.pl, www.reges.pl/milicz.htm

 
ico
agroturystyki w pobliżu
Gościniec - restauracja (...)
Gospodarstwo Stare Dęby, (...)
Kwatera Myśliwska Wróbliniec
SIEDLISKO ŻURAW I (...)
Siedlisko Żuraw i (...)
Hubertówka
POD LASEM, Wszewilki
PRZY LESIE, Wszewilki
Agroturystyka Alina Wozińska, (...)
BOROWIK Ośrodek Sportu (...)
Hotel - restauracja (...)
Hotel LIBERO, Milicz
Hotel WIDMAR, Milicz
Noclegi, Milicz
Pokoje gościnne LEŚNA, (...)
Pokoje Gościnne Mirosław (...)
ROKITA, Milicz
Powiatowe Centrum Edukacyjne (...)
CZTERY PORY ROKU, (...)
Gospodarstwo Agroturystyczne E.S. (...)
Gospodarstwo Agroturystyczne Zofia (...)
ANNA, Sułów
MIASTECZKO COUNTRY, Sułów
Gospodarstwo Agroturystyczne Lucyna (...)
Kwatera Myśliwska Niezgoda
U KANGURA, Ruda (...)
Hotelik Barycz Żmigród