min min min
miesiac dzien
min

Konno po okolicach Potaszni

16 czerwca 2011

Trasa: okolice Potaszni. Nadbaryckie łąki, lasy oraz kompleksy stawów Stawno i Potasznia.

Do wyboru kilka opcji: 1. Potasznia – Joachimówka – Jaz Potasznia – łąki nad Baryczą - okolice stawów Wrocławicki i Górnik – Wróbliniec – nad Stawem Jan – Joachimówka – Potasznia.
2.Pętla szlaku konnego Stowarzyszenia Zagroda: Potasznia – Wróbliniec – Bogdaj – Wielgie Milickie – Henrykowice – Potasznia.
3.Potasznia – aleje dębowe – Rybnica-Potasznia.


Dolina Baryczy to teren wręcz stworzony do jazdy konnej. Olbrzymie obszary leśne z licznymi piaskowymi drogami sprzyjają bezpiecznej i przyjemnej jeździe w otoczeniu pięknej przyrody lasów, stawów, pól i łąk.
W 2008r. na terenie Doliny Baryczy staraniem Fundacji Doliny Baryczy wytyczono ponad 160 km szlak konny. Na nim także  w kilku miejscowościach (Przygodzice, Lasowice, Potasznia, Milicz) zaplanowano mniejsze pętle, które można pokonać w ciągu jednego dnia.
Na całej trasie szlaku znajdują się liczne atrakcje, osobliwości przyrody, kwatery agroturystyczne, miejsca postoju, stanice konne.
Dziś proponujemy Państwu wycieczkę konną w okolicach Potaszni. Tu znajda państwo trasy prowadzące przez lasy, nad stawami i przez nadbaryckie łąki. Wokół Potaszni przebiega szlak konny Doliny Baryczy (oznaczony kolorem pomarańczowym) oraz szlak konny Stowarzyszenia „Zagroda” (oznaczony kolorem żółtym).
Start: za punkt startowy wycieczki możemy obrać jeden z trzech punktów, w zależności na jaką opcje wycieczki się zdecydujemy. Chodzi nie tylko o wybór trasy, ale i o sposób jej pokonania – wierzchem czy bryczką. Jeśli zdecydujemy się na jazdę wierzchem mamy dwie możliwości: możemy rozpocząć eskapadę w Potaszni w Gospodarstwie Ekologicznym Małgorzaty i Tomasza Banasiaków. Tu możemy wypożyczyć konie (zawsze z przewodnikiem), przywieźć własne lub przejechać się bryczką. Jeśli chcemy jechac na własnych koniach możemy udać się do Hubertówki – Zameczku Myśliwskiego pod Gądkowicami. Tam możemy zakwaterować i konie i siebie, a także cos zjeść. Jeśli chcemy przejechać się bryczką możemy także rozpocząć wyjazd w gospodarstwie Zdzisława Jarząba we Wróblińcu. Wycieczka w zależności od wariantów i przerw powinna zająć ok. 5 godzin. Oczywiście możliwe są także dłuższe wypady, czy nawet rajdy kilkudniowe. Wymaga to jednak wcześniejszego ustalenia z organizatorami.


Ciekawe miejsca:
 

Opcja 1:
1.    Joachimówka – to przysiółek wsi Potasznia. Niegdyś znajdowała się tu huta żelaza, o czym świadczy choćby dawna niemiecka nazwa wsi – Joachimshammer. Obecnie znajduje się tutaj siedziba Gospodarstwa Rybackiego „Potasznia” wchodzącego w skład PZB „Stawy Milickie’. Gospodarstwo prowadzi hodowlę ryb na ponad 360 ha stawów. Wjeżdżając do tej miejscowości widzimy pierwsze stawy i magazyny rybne.
2.    Jaz Potasznia – przy jazie tym znajduje się również most, którym przedostajemy się na drugą stronę Baryczy – oczywiście o ile nie chcemy przeprawiać się przez rzekę konno. Za mostem zaczynają się nadbaryckie łąki. Te podmokłe, bagniste i torfowe obszary to niezwykle bogaty ekosystem o dużej bioróżnorodności, będący siedliskiem dla wielu unikatowych roślin i zwierząt. Na naszej drodze spotykamy także okazałe drzewa w tym dęby i buki.
3.    Okolice Stawów Wrocławicki i Górnik – poruszamy się trasą na której po jednej stronie mamy stawy a po drugiej nadbaryckie łąki i kryjąca się wśród nich Barycz.
4.    Wróbliniec – wieś, która wzmiankowana była po raz pierwszy w 1557 r. Jej mieszkańcy zajmowali się pasiekami. Z ciekawych obiektów na uwagę zasługuje kościół  pw. Wniebowstąpienia Pańskiego z 1912r. Tu znajduje się także siedziba Stowarzyszenia „Zagroda” w gospodarstwie Zdzisława Jarząba – Wróbliniec 10.
5.    Wiata w lesie – mijamy Wróbliniec, tu możemy udać się z powrotem do Potaszni lub w kierunku wielkopolskiego Bogdaju. Podążając w kierunku Potaszni po niedługim czasie docieramy do wiaty, w której możemy zrobić sobie przerwę na odpoczynek. Zadaszona wiata wyposażona jest w stoły i ławki oraz w funkcjonalny kominek.
6.    Staw Jan – to największy staw Kompleksu „Potasznia” – 105 ha, urokliwa grobla porośnięta okazałymi drzewami prowadzi tuz nad stawem. Z drugiej strony rozciągają się bagniska. Dodatkowa atrakcja to liczne pagórki.
7.    Joachimówka/Potasznia –gdy kończy się staw, docieramy do Joachimówki. Tu zamyka się nasza pętla i wracamy do Potaszni.

Opcja 2:
1.Pętla Stowarzyszenia „Zagroda”
– trasa prowadzi głownie rozległymi lasami. Piaszczyste drogi sprzyjają jeździe konnej. Po drodze możemy zawitać nad Staw Jan, czy tez do wspomnianej wiaty turystycznej na odpoczynek.

Opcja 3:
1.    Rybnica/Sarni Rów – Jaz Dragoński –Aleje dębowe
- możliwa jest także wycieczka w drugą stronę. Przewodnik poprowadzi nas po ciekawych i dostępnych dla turystów drogach. Na pewno warto zobaczyć najdłuższą w Dolinie Baryczy aleję dębową, która stanowi ślad po dawnym stawie Grabownica Płn. Dęby sadzono na dawnych groblach. Dziś w miejscu stawu rozciągają się żyzne pola, na których łatwo spotkać liczne ptaki (żurawie, gęsi), a także liczne sarny i jelenie oraz wiele innych. Na spodku dawnego stawu znajduje się najmłodsza w gminie Milicz miejscowość – Młodzianków. Oko przykuwa ciekawa architektura miejscowości. Oprócz dużego folwarku z rudy darniowej, we wsi stoją budynki „kolonizacyjne”. Ciekawy jest także Sarni Rów, czyli Rybnica. Rzeka jak sama nazwa wskazuje obfituje w ryby, a od kilku lat ma nowych mieszkańców – bobry, które kolonizują coraz to nowe obszary Doliny Baryczy. Na Rybnicy znajduje się jeszcze jedna ciekawa budowla – jaz Dragoński i akwadukt. Budowle hydrologiczne stanowią nieodłączny element Doliny Baryczy i służą do regulacji stosunków wodnych i gospodarki wodnej potrzebnej do napełniania stawów hodowlanych. Przy jazie Dragońskim natkniemy się na akwadukt, niegdyś wykonany z drewna dębowego. Niestety w czasach PRL został zabetonowany, ale i tak stanowi niemała ciekawostkę.

Info o dojeździe:
Potasznia leży w Gminie Milicz, aby do niej dotrzeć z Milicza, kierujemy się na Wróbliniec. Za Czatkowicami, po paru kilometrach i przejechaniu mostku na Prądni, skręcamy w lewo do Młodziankowa w kierunku Potaszni/Gądkowic. W samej Potaszni gospodarstwo ekologiczne Państwa Banasiaków znajduje się w centrum wsi, niedaleko świetlicy i remizy strażackiej.
Jadąc z kierunku Odolanowa skręcamy w lewo do Gądkowic, a potem w prawo na Potasznie. Tuż za Gądkowicami w lewo jest droga do Zameczku Myśliwskiego (Hubertówki).

agroturystyki w pobliżu
Gospodarstwo Stare Dęby, (...)
Kwatera Myśliwska Wróbliniec
SIEDLISKO ŻURAW I (...)
Siedlisko Żuraw i (...)